Energie besparen

10 jaar Vogelwijk Energie(k): Samen naar een duurzame wijk

Een voorbeeld voor de rest, en 'Zet 'm op 70!'

Vogelwijk Energie(k) werd in 2009 opgericht. Inmiddels heeft de vereniging haar 10-jarig jubileum gevierd. In die tijd heeft de vereniging veel gedaan op het gebied van energiebesparing en het verminderen van fossiele brandstoffen. Eerst was er de ‘DuinVogel’ windturbine, en daarna legde de ‘ZonneVogel’ coöperatie zonnepanelen op de daken van twee schoolgebouwen. De werkgroep ‘WarmteVogel’ houdt zich inmiddels ruim een jaar bezig met alternatieve vormen van warmtevoorziening in de wijk.

Voorzitter Rutger van Hoogstraten is al sinds de start betrokken bij de vereniging. Arjan Kuijstermans is een paar jaar geleden naar Den Haag verhuisd, en heeft zich toen aangesloten. Inmiddels trekt hij de warmte-werkgroep. Samen met het bestuur, de wijkvereniging en de bewoners proberen ze de Vogelwijk voor te bereiden op de warmtetransitie.

Rutger: ‘In onze wijk staan veel huizen uit de jaren ’20 en ‘30. Die zijn zo lek als een mandje. Ze zijn gebouwd zonder spouw, vaak met stalen kozijnen…ze zijn niet gebouwd om even makkelijk te isoleren. We richten ons op elektriciteit, mobiliteit en warmte. Warmte heeft in deze wijk de grootste footprint. Maar het is ook direct het meest complexe onderwerp. We hebben in eerste instantie de nadruk gelegd op isolatie, maar sinds 2017 zijn we ook op zoek naar alternatieven voor aardgas.’

Arjan: ‘Er gaat veel tijd zitten in de Werkgroep Warmte. Ja, dat komt er gewoon bij. Het is iets dat voor iedereen steeds belangrijker wordt. We doen dit niet alleen voor de leden van de vereniging. We doen dit voor de hele wijk en eigenlijk ook voor de rest van het land. Er zijn heel veel jaren ‘30 woningen in Nederland. Alles wat we nu leren over deze wijk, kunnen we doorgeven aan andere wijken in Den Haag en in heel Nederland.’

Zet ‘m op 70!

Arjan: ‘Met de actie “Zet ‘m op 70!” gaan zeventig deelnemers hun CV-ketel op 70 graden zetten. Dat is niet zo heel erg laag. Dat betekent dus dat er ook niet zo heel veel geïsoleerd hoeft te worden. Maar het bespaart wel direct veel op de gasrekening. Een adviseur komt gratis bij de deelnemers thuis, en helpt hen met het inregelen van hun CV en radiatoren. De adviseur helpt ook met nadenken over de juiste isolatie. Het is iets dat mensen eigenlijk direct kunnen doen. Deelname is gratis, dus je kunt er eigenlijk niet op verliezen.’

Rutger: ‘In deze wijk is een heel groot percentage eigenaar van hun woning. Dat betekent dat iedereen als individu wil kunnen bepalen wat ze met hun huis gaan doen. Mensen willen keuzevrijheid. We hebben al twee keer een actie met koelkasten gedaan. Een A+++ koelkast verdient zichzelf enorm snel terug. Dat ging heel goed, want het vervangen van een koelkast is eigenlijk zo gedaan. Je huis van het gas af halen vraagt om veel grotere ingrepen. Daarom is zo’n “Zet ‘m op 70!” -actie fijn, dat is redelijk laagdrempelig.’

Eigen ervaring met koude kamers

Rutger: ‘Het gaat ook om bewustwording. Je moet het gewoon zelf ervaren. Hier in huis staat de CV-ketel al op 70 graden en zijn de radiatoren waterzijdig ingeregeld. Mijn puberdochter is daar heel blij mee. Haar kamer op zolder wordt nu wél warm als de verwarming aanstaat. Daar gaat het om, dat niet alleen ik als idealist dit doe, maar dat andere mensen het ook ervaren. Heel veel mensen hebben koude kamers terwijl de verwarming staat te loeien. Dan is het water al afgekoeld voordat het op zolder aankomt. Dat kun je oplossen door het goed in te regelen’

Arjan: ‘Ik ben ook heel benieuwd wat wij nog kunnen doen. Onze energierekening begon op 250 euro per maand toen we hier gingen wonen. Nu is dat nog maar 140 euro, onder andere dankzij eigen zonnepanelen. Ik denk dat we met inregelen ook goed kunnen besparen op gas. Maar voor mijn jongens misschien nog wel belangrijker; hun kamers worden niet warm als het in de woonkamer warm genoeg is. Ik hoop dat daar ook verbetering in komt.’

Contact is belangrijk

Rutger: ‘We doen alles voor de hele wijk. Het heeft heel erg geholpen dat we bij alle huizen in onze wijk een keer hebben aangebeld. We hebben iedereen gesproken. Dat betekent niet dat iedereen nu opeens geactiveerd is, maar wel dat we overal kunnen aanbellen. Dat contact is voor mij wel echt een hoogtepunt van wat we hebben bereikt in de afgelopen jaren.

Dat er een warmte-werkgroep door Duurzaam Den Haag gefaciliteerd wordt, is ook heel goed. Het is een soort branchevereniging van warmte-initiatieven in Den Haag. De onderwerpen zijn goed, en de mensen die het komen toelichten ook. Er ontstaan mooie gepassioneerde discussies. Er zijn verschillende kennisniveaus, maar daar wordt heel goed mee omgegaan. We moeten uiteindelijk toch vooral van elkaar leren en kennis delen.‘

Hoi!

Heb je een vraag? Je kan ook met ons appen. We zijn op werkdagen beschikbaar tussen 09.00 en 15.00 uur.

Stuur een bericht