Terug naar de pagina
Heb je vragen? Bel 070 - 3643070 of mail ons!
Aangemaakt op: 13 jun. 2018

‘De urgentie is duidelijk, mensen willen dingen dóen!’

Deel pagina:

‘De urgentie is duidelijk, mensen willen dingen dóen!’

Op donderdag 24 mei organiseerde DuurSaam Benoordenhout een informatieavond over ‘Benoordenhout van het aardgas af?’. De zaal in het ANWB-gebouw stroomde snel vol met geïnteresseerden uit de wijk. Met een opkomst van ruim 120 personen overtrof het de verwachting van de initiatiefgroep van de stichting Duursaam Benoordenhout. Na afloop sprak Duurzaam Den Haag met Josee van Eijndhoven en Evert van Holthoon, beide van de stichting DuursaamBenoordenhout. Josee komt oorspronkelijk uit Tilburg, maar woont inmiddels al 27 jaar in het Benoordenhout. Evert woont alweer 24 jaar in het Benoordenhout, de wijk waar zijn vader vroeger is opgegroeid.

Evert: ‘In deze wijk wonen derde-generatie bewoners. Dat is bijzonder. Qua logistiek is het natuurlijk een handige wijk. Je fietst zo naar het station, en de snelweg is vlakbij. En met Clingendael en het strand heb je ook de natuur om de hoek. Maar het is ook gewoon een fijne, mooie wijk.’

Josee: ‘Deze wijk is geen uitgaanswijk, de drukte is vooral tijdens de winkeluren. Het is een rustige wijk, en dat is fijn. Maar het is wel een wijk met actieve bewoners.’

Op de bijeenkomst vertelde Marius Enthoven over de ontwikkelingen op energiegebied. Hij gaf inzicht in de verschillende afspraken op nationaal en internationaal niveau, en schetste een toekomstbeeld. Hij deed onder andere de uitspraak ‘Het stenen tijdperk is niet geëindigd omdat de stenen op waren, maar omdat we betere manieren vonden om te leven en de economie op poten te zetten.’

Evert: ‘Wachten we af of bereiden we ons voor, dat is de vraag. Tijdens de bijeenkomst was het heel duidelijk dat het energievraagstuk echt leeft in deze wijk. En dat is goed, dan kunnen we als wijk de regie nemen. Tijdens de volgende bijeenkomst kunnen we actief aan de slag met vragen zoals “Wat bedoelen we met ‘samen’” en “Hoe en wanneer gaan we actie ondernemen in onze wijk?”’

Josee: ‘DuurSaam Benoordenhout is een stichting en staat dus formeel los van de wijkvereniging. Het is heel goed dat de wijkvereniging en DuurSaam Benoordenhout nu zo nauw bij elkaar betrokken zijn. Er zit positieve energie in de wijk, en die kunnen we nu gezamenlijk aanboren.’

Tijdens de bijeenkomst gaf een meneer aan dat zijn zonnepanelen door de welstandscommissie verwijderd moesten worden van zijn garage. De rechter heeft uiteindelijk besloten dat de panelen mochten blijven liggen en gedoogd moesten worden. Een andere meneer gaf aan dat het erg moeilijk was om als VvE een lening voor verduurzaming bij de bank te krijgen.

Evert: ‘Mensen in de wijk wíllen dingen doen. Ze proberen aan de slag te gaan met verduurzamen. En dan lopen ze tegen bureaucratie aan. Zo’n reactie van de welstandscommissie werkt niet mee. “Gedoogd” betekent misschien wel dat die meneer toestemming heeft, maar zo voelt het natuurlijk niet. Dat soort taal kun je niet gebruiken en dan nog steeds verwachten dat mensen enthousiast bezig gaan met verduurzamen.’

Josee: ‘We stelden tot zomer vorig jaar vanuit DuurSaam Benoordenhout een elektrische deelauto beschikbaar voor de buurt. Maar ja, daar heb je dan wel een parkeervergunning voor nodig. Op wiens naam komt die dan? Toen we hem net hadden, was ik op vakantie. Toen heeft hij in mijn garage gestaan. Tegen dat soort dingen loop je aan als je iets probeert.’

Evert: ‘Of neem zonnepanelen op scholen, dat klinkt heel interessant. Maar veel schoolgebouwen zijn van de gemeente. Degene die gaat over de schoolgebouwen, die gaat niet over de zonnepanelen. En dan word je doorgestuurd. Maar ja, die andere persoon weet wel veel over zonnepanelen, maar niets over schoolgebouwen. De ontkokering binnen de gemeente mag wat dat betreft wel flink versnellen.’

Heleen Weening, directeur van Duurzaam Den Haag, sloot de bijeenkomst op 24 mei af met een laatste presentatie. Halverwege haar presentatie gaf het publiek aan dat de boodschap van urgentie overgeslagen kon worden, en dat er behoefte was aan concrete tips. Heleen nodigde de buurt uit om met Duurzaam Den Haag en andere wijken samen op te trekken. Een mooie kans om te leren van bestaande energie initiatieven in Den Haag.

Josee: ‘We hebben in stadsdeel ‘Haagse Hout’ een enquête gehouden om te inventariseren hoe men over het energievraagstuk dacht. De respons in onze wijk was echt heel hoog. En ook op de bijeenkomst waren er boven verwachting veel mensen.’

Evert: ‘Het is een wijk met een mening. De mensen in deze wijk zijn goed geïnformeerd. Parijs was niet gisteren. Dat soort nieuws dringt hier ook door, dat merkte je op de bijeenkomst. Dat er dan zo’n grote groep reageert met energie om zaken praktisch aan te pakken…dat is fantastisch. Later in het jaar organiseren we de volgende sessie, waar we concreet naar kansen gaan kijken om te starten in onze wijk.’

Fotograaf: Elisabet Molenaar
Fotograaf: Elisabet Molenaar
Fotograaf: Elisabet Molenaar
Fotograaf: Elisabet Molenaar

Duurzame Haagse Warmte 
DuurSaam Benoordenhout maakt deel uit van de werkgroep Duurzame Haagse Warmte. De werkgroep is een samenwerking tussen stichting Duurzaam Den Haag en bewonersinitiatieven, in opdracht van de gemeente. Eens in de vijf weken komt de groep bij elkaar om kennis te delen en inspiratie op te doen. Lees op deze pagina meer over de werkgroep en de aangesloten initiatieven. 

Meer lezen over Duursaam Benoordenhout: www.duursaambenoordenhout.nl 

Meer blog

Joris Wijsmuller nieuwe directeur-bestuurder Duurzaam Den Haag en Klimaatfonds

Joris Wijsmuller nieuwe directeur-bestuurder Duurzaam Den Haag en Klimaatfonds

Vertrekkend directeur Heleen Weening is heel blij met haar nieuwe opvolger

Lees verder
'Help mensen met hun problemen, dan komt duurzaamheid vanzelf'

'Help mensen met hun problemen, dan komt duurzaamheid vanzelf'

Voorlopers verduurzamen toch wel, die hoef je niet te helpen. De grote massa, daar gaat het om. Dat...

Lees verder

Hoi!

Heb je een vraag? Je kan ook met ons appen. We zijn op werkdagen beschikbaar tussen 09.00 en 15.00 uur.

Stuur een bericht